top of page

Zaštiti kožu prirodom

Arganovo ulje

Ulje argana dobiva se hladnim tiještenjem ploda drveta Argania spinosa, koje je nativno za klimatsko područje jugozapadnog Maroka, gdje ga nazivaju «tekućim zlatom».

Iznimno je bogato nezasićenim esencijalnim masnim kiselinama, izvrsna je prirodna metoda za ublažavanje suhe i dehidrirane kože, te kod bora. Dok mnoga ulja nisu prikladna za primjenu kod masne i akneične kože, arganovo ulje zbog svog visokog udjela antioksidansa (vitamin E, nezasićene masne kiseline i fitosteroli), preporučuje se za tretiranje kože s pretjeranim izlučivanjem sebuma. Najomiljeniji je za njegu suhe kose i vlasišta, noktiju i kože sklone svrbežu.

Sastojak zastupljen u većini naših prozvodia. Velika je prednost shea maslaca njegova sigurnost. Čak i vrlo osjetljiva koža atopičara gotovo nikad loše ne reagira na njega, a siguran je za upotrebu kod malih beba. Koristi li se u čistom obliku, najčešće se primjenjuje na mokru kožu nakon tuširanja kako bi se maksimalno iskoristio okluzivni učinak i čuvala vlažnost kože. U današnje doba vlada prava eksplozija problema sa suhom kožom, što uključuje i sve rašireniji atopijski dermatitis. O razlozima te eksplozije mogli bismo raspravljati u puno članaka, od prehrane do imunoloških uzroka, no to ne mijenja činjenicu da iznimno raste potražnja za svim sredstvima koja sprječavaju isušivanje kože. Shea maslac ovdje gotovo dolazi na tron moderno-tradicionalnog pristupa. Svoje mjesto nalazi u kozmetici pogotovo ruku, nogu i lica, ali i u već spominjanim balzamima za usne, zbog hranjivog učinka i zaštite sluznice i kože od UV zraka.

Shea maslac

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje može biti djevičansko hladno prešano (koje ima miris i okus po kokosu) i hladno prešano (koje nema nikakav miris ni okus). Razlika u tome je da djevičansko dolazi nakon prvog prešanja, a hladno prešano dolazi iz nekog od idućih prešanja te se podvrgava procesu uklanjanja mirisa (zagrijavanjem na 200 stepeni), no u tom procesu se ne uništava laurinska kiselina ali se gubi jedan dio vitamina. Za pripremu hrane je svejedno koje ćete ulje koristiti (jer ga svakako zagrijavate), ali za direktnu upotrebu je bolje djevičansko ulje. Ovo ulje je u krutom obliku na temperaturi do 24 stupnja a na višoj temperaturi prelazi u tekuće agregatno stanje. U dodiru s toplinom kože se topi. Zbog ovog svojstva se naziva i kokosova mast. Kao sastojak kozmetičkih proizvoda, ili ako se koristi samostalno, kokosovo ulje odlično vlaži i omekšava kožu. Nakon nanošenja koža je baršunasto glatka. U masažama, odlična kombinacija je kokosovo i bademovo ulje, jer su oba ulja idealna po upojnosti i klizavosti. Često se koristi u izradi balzama za usne, baš zbog svoje konzistencije.



Pčelinji vosak je proizvod kojeg pčele stvaraju u svom tijelu, pomoču voskovih žlijezda.

Pčelinji vosak je jedan od važnijih sastojaka mnogih kozmetičkih proizvoda. Pomaže u ovlaživanju kože te joj daje puno hranjive zaštite, ima protuupalni učinak i najbolja je prirodna zaštita od utjecaja sunca, vjetra, hladnoće i drugih vremenskih čimbenika. Pčelinji vosak se dobro upija stvarajući na koži tanki zaštitni film i ne začepljuje pore. Zaštitni film usporava proces dehidracije i starenja kože, a koža postaje meka, glatka i elastična.

Pčelinji vosak

 

 


Vrijednosti maslinovog ulja poznata su i priznata u cijelom svijetu.
No, taj zdrav i ukusan začin jednako je koristan i za ljepotu kože. Kvalitetna maslinova ulja obiluju tvarima antioksidativnog djelovanja, pa se stoga često koriste u proizvodnji kozmetičkih preparata.
Maslinovo je ulje bogato masnim kiselinama, poput linolne i linolenske, vitaminima K, A, E i D.
Te tvarima koje sprečavaju štetno djelovanje slobodnih radikala, a time i prijevremeno starenje kože. Ukratko, maslinovo ulje je koncentrat umirujućih tvari koje normaliziraju zaštitni hidrolipidni sloj kože te čine kožu mekšom i glađom.
Maslinovo ulje je glavni sastojak mnogih kozmetičkih linija

No najviše se koristi u proizvodnji blagih sredstava za pranje lica, tijela i kose, za hidratantne i hranjive kreme i kreme protiv bora namijenjene za područje oko očiju.

Maslinovo ulje

 

 

 

Eterično ulje lavande djeluje terapeutski i umirujuće. Njegov miris se ubraja u cvjetne, slatke, šumske i biljne mirise.

Kombinira se dobro s eteričnim uljima kadulje, tamjana i geranijuma.

Smatra se kako ima analgetski, protuupalni, antiseptički, diuretički i sedativni učinak, te djeluje kao insekticid.

Eterično ulje lavande se preporučuje za akne, anksioznost, bronhitis, opekline, katar, probleme s cirkulacijom, prehladu, prhut, ekceme, glavobolju, kod uboda insekata, nesanice, bolova u mišićima i općenite boli. Zatim se koristi kod psorijaze, reumatizma, upale sinusa, problema s kožom, opeklina od sunca, napetosti, infekcija grla, rana i čireva.

Eterično ulje lavande

 

 


Ulje sjemenki grožđa izuzetno je fine teksture, bogato je linolnom masnom kiselinom i drugim esencijalnim masnim kiselinama koje jačaju stanice tkiva i pomažu zadržavanju vlage u koži, te vitamin E i visok udio tokotrienola (snažnijeg antioksidansa od tokoferola). Ulje se brzo upija, nije komedogeno, a kožu ostavlja satenski mehkom bez masnog traga. Odlično je za njegu svih tipova kože, a posebno za osjetljivu i dehidriranu masnu kožu.
Naravno,ulje samo nije dovoljno tu je i hidrolat koji daje dodatnu hidrataciju vrlo često dehidriranoj masnoj koži.
 

Ulje sjemenki grožđa

Ulje avokada

Ulje avokada ima visoki udio tzv. neosapunjivih tvari (2-10%), koji sadrže sterole i fitosterole, karotenoide i druge vitamine. Ovi su sastojci djelotvorni u hidrataciji epidermisa, uz istovremeno restruktriruranje i regeneraciju kože, te pomoć u sintezi kolagena i elastina. Zbog toga ulje avokada ima posebno djelovanje u proizvodima za anti-age. Nadalje, fitosteroli imaju izvrsna protuupalna svojstva koja pomažu u umirivanju veoma osjetljive i reaktivne kože.

Ulje avokada djeluje blago okluzivno i iznimno hidratantno, pomažući u obnavljanju i očuvanju hidrolipidne barijere epidermisa, pružajući mu ugodu i mekoću. Jednako koristan i za kožu lica i tijela!

Slatki badem za elastičnost i hidrataciju

Ulje slatkog badema jedno je od najstarijih kozmetičkih pripravaka koji se uspješno koriste za zaštitu i njegu kože lica kao i proizvoda koji sprečavaju nastanak strija. Danas, pet stoljeća poslije još uvijek se uspješno upotrebljava za istu svrhu. Dobiva se hladnim prešanjem badema pri čemu blagodati ovog voća ostaju netaknute. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama i vitaminima A, B1, B2, B6 i E. Ono je pogodno za njegu suhe i osjetljive kože, njegu kose i noktiju, a nezaobilazno je bazno ulje u masaži i aromaterapiji. Osim toga, bademovo ulje može se koristiti i za svakodnevnu njegu lica, s obzirom da ne začepljuje pore. Pogodno je za sve tipove kože, smiruje upalne procese na koži, dermatitis, opekline, ekceme i psorijazu, a posebno se preporučuje za njegu suhe i osjetljive kože. Ne izaziva alergije, pa se može koristiti i za njegu dječje kože. Bademovo ulje koži osigurava elastičnost pa se stoga vrlo često koristi u trudnoći za prevenciju nastanka strija i celulita. Osim što vlaži, hrani i učinkovito štiti kožu, bademovo ulje ju čini mekom i svilenkastom, a uz to usporava starenje i poboljšava ten. Osim toga, bademovo ulje je jedno od najučinkovitijih sredstava protiv tamnih podočnjaka.

Ulje ploda divlje ruže

Do sada smo Vam predstavili arganovo ulje kao sastojak naše anti age kreme a sada da nešto kažemo o drugom jednako bitnom sastojku pomenute kreme a to je ulje šipka.Mi koristimo hladno prešano organsko ulje.Izuzetno je vrijedno ulje u regenerativnoj njezi kože, te je vrlo djelotvorno kod tretiranja opekotina, bora, ožiljaka, ekcema, hiperpigmentirane i preuranjeno ostarjele kože.Ima prirodna antioksidativna svojstva i djeluje blago adstrigentno. Idealan je odabir za formulacije namijenjene za zrelu i fotooštećenu kožu, gdje je potrebno obnoviti kožu i ujednačiti pigmentaciju kože.

bottom of page